Dainuvīte, Gija, Megija

Spēles bērniem lustīgai bērnu ballītei

Sēdoša un rāma ballīte noteikti nav pirmsskolas vecuma bērnu gaumē, tāpēc labāk sarīkojiet viņiem kustīgo ballīti, kurā bērni var izskrieties, izlēkāties, iztrakoties un izpriecāties, gūstot no tā patiesu prieku. Kustības ir nepieciešama ikviena bērna kvalitatīvai attīstībai, tās sekmē balsta un kustību aparāta attīstību.

Lai kustību prieks būtu īpaši liels, šādā ballītē noteikti jāatceras bērnus vairākkārtīgi paslavēt par viņu varēšanu un apbalvot ar nelielām dāvaniņām par labākajiem sasniegumiem.

Dāvaniņas vajadzētu visiem, arī tiem, kuri finišē pēdējie, jo motivācija ir ārkārtīgi būtiska. Vislabāk, ja šādu ballīti var organizēt svaigā gaisā – pagalmā, mežā, pie jūras vai pļavā, kur bērni var izkustēties, izbļaustīties un elpot svaigu gaisu.

Varianti kustīgās ballītes atrakcijām

Stafetes. Šeit nu variāciju ir simtiem. Rindā savirknējam dažādus uzdevumus, kas bērniem liek noturēt līdzsvaru (iešana pa zemā noliktu dēli/baļķi), trenē lēkšanu (lēkšana ar kājām maisā), skriešanu (cauri kociņu labirintam), līšanu (caur kaut ko tuneļveidīgu), precizitāti (skriešana ar olu karotē vai ūdens glāzi rokā), soļošanu (precīzi trāpot uz zemā vienam aiz otra saliktiem zemiem bluķīšiem), precizitāti (iemetot bumbu grozā) u.t.t. Šāda stafete veicinās sacensības un komandas garu un patiesi aizraus bērnus.

Komandu sporta spēles. Ne obligāti jāzina visi noteikumi, lai bērnu ballītē spēlētu futbolu, basketbolu, volejbolu vai kādu citu komandu spēli, būtiskākais ir visiem piedalīties un izkustēties. Īpašu sajūsmu garantējam, ja pretinieku komandā būs pieaugušie, kuri, visticamāk, šajā sacensībā zaudēs bērnu komandai.

Kustīgās rotaļas. Jau kopš neatminamiem laikiem bērni spēlē dažādas jau sen zināmas rotaļas, izgudro arī paši savējās. Teju par klasiku var uzskatīt "Namiņš deg", "Gurķus", "Pēdējais pāris šķiras" u.c. Jauki, ja rotaļāšanās var notikt jautras mūzikas pavadījumā.

Pārbaudījumiem pilnais pārgājiens. Visi bērni kopā var doties nelielā pārgājienā, pa ceļam izpildot dažādus pārbaudījumus, bet finišā izbaudot līdzi paņemtos piknika gardumus. Pārgājienu var veidot kā kontrolpunktu meklēšanu, kur katrā vietā ir norāda, kur meklējams nākamais punkts un kāds pārbaudījums, kas jāizpilda. Tieciet – kontrolpunktu nevar būt par daudz.

Individuālie pārbaudījumi ir labi, jo tajos var piedalīties tie, kas to vēlas, bet pārējie vienkārši izskrieties. Par dažādu uzdevumu pildīšanu bērniem ir iespēja tikt pie, piemēram, konfektēm. Bērniem var lūgt zālītē mest kūleņus, pamēģināt lekt ar lecamauklu, iemest bumbu grozā, spainī, rāpot pa zemēm saliktiem spilveniem, noķert spēles vadītāju, pielasīt spaini ar čiekuriem u.t.t.

Iznomātais kustību prieks. Šobrīd samērā daudzas kompānijas piedāvā iznomāt batutus, piepūšamās atrakcijas.

Jebkurā kustīgajā ballītē gan tās organizētājiem jau iepriekš jāpadomā par drošību, jāplāno uzdevumi tā, lai tie būtu droši un atbilstoši bērnu vecumam un interesēm, noteikti tuvumā jābūt aptieciņai. Jāatceras arī uzmundrināt kautrīgākos, bet nespiest viņiem piedalīties atrakcijās, ja bērns to nevēlas.

Kā atzīst Līga Treimane, Latvijas Bērnu un jauniešu sporta akadēmijas pārstāve, "Ikdienā strādājam ar bērniem un ir skaidrs, ka vienkārši vingrot viņiem nereti trūkst motivācijas, tāpēc mūsu uzdevums ir ieinteresēt. Pirmsskolas vecuma bērniem saistošas ir dažādas tematiskās ballītes, atbilstoši viņu konkrētā brīža interesēm, tāpēc labi, ja ballītes pamatideja ir kāda pasaka, multfilma vai tml., piemēram, meitenēm patiks laumiņu vai princešu ballīte, bet puišiem – Pītera Pena vai džungļu. Svarīgi šādā ballītē ir arī pieaugušajiem ļauties tematikai, ietērpties atbilstošā apģērbā.

Kad tēma ir izvēlēta, arī izkustēšanos ir vieglāk izdomāt, pielāgojot tēmai, uzdevumi var būt ļoti dažādi – līdzsvara, skriešanas, precizitātes, līšana cauri šķēršļiem, rāpošana, bet iepinot tajā tematiku, tas patiks bērniem, un veidojam visus uzdevumus kā spēli. Ballīte ir jāveido kā rotaļu un spēļu virkne. Šīs pamatā ir idejas pirmsskolas vecuma bērnu ballītei, kad bērnus ir jāmāk aizraut, un tad viņi ar prieku darbosies visās aktivitātēs.

Kustīgās ballītes scenārijs būs atšķirīgs, ja tā paredzēta jau skolas vecuma bērniem, tad spēles ir jāpielāgo lielākiem bērniem, bet arī šeit var organizēt tematiskās ballītes, tikai tēmām jāatbilst jubilāra konkrētā brīža interesēm.

Tāpat ballītes plānošanā rosinu maksimāli iesaistīt arī pašu jubilāru – gan tortes cepšanā, gan dekorēšanā, gan atrakciju plānošanā, lai ballīte bērnam patiktu un radītu vēl garāku svētku prieku. Ļaujiet vaļu fantāzijai, radot bērniem pozitīvām emocijām bagātāku bērnību!"

Līdzīgie raksti