Leopolds, Undīne, Unda

Festivāla "Rīgas Ritmi" dienasgrāmata. Ceturtā diena. FOTO

Festivāla rīts iesākās pavisam agri - LTV "Rīta Panorāmas" studijā, kur sevi prezentēt devās Ķīnas etnodžeza lielprojekta "Tianchang Band" folkmūziķi un paveica to godam. Pēc tam ķīniešu mākslinieki sniedza rīta meistarklasi Latvijas Radio 1. studijā. Pirmais ar interesentiem tikās 19 gadus vecais pianisma brīnumbērns A Bu, padaloties ar neparastiem izcilā talanta izpausmju līkločiem un improvizācijas niansēm. Dienas citāts? Lūdzu! "Improvizācijai jābūt mūzikai no nākotnes, nevis no pagātnes." A Bu.

Mūzikas viņa meistarklasē bija daudz, jo A Bu runā raiti un nosvērti, bet vislabāk prot komunicēt ar labi skanošu taustiņu palīdzību. Gods kam gods, viņam izdevās iedrošināt nospēlēt savu skaņdarbu arī vietējam jaunajam pianistam Elvim Dēliņam, kurš atstāja ļoti labu iespaidu. Arī uz meistarklases sniedzēju.

"Man tiešām ļoti patika viņa nospēlētais skaņdarbs," pēcāk teica A Bu. "Tajā bija daudz mūsdienīgu skaņu. Elvim acīmredzami ir brīvs prāts, kas man atgādina, piemēram, Kīta Džareta spēlēšanas manieri. Vispār man meistarklases saistās ar situāciju, kad studenti spēlē un meistars to nokomentē. Tā esmu uzaudzis pats. Taču šajā festivālā situācija ir atšķirīga, jo šeit mūziķu stāstīto nāk klausīties ne tikai pianisti. Meistarklases man sanāk sniegt dažas reizes gadā. Parasti gan tas notiek skolās. Šī ir reta un lieliska iespēja vadīt meistarklasi ierakstu studijā un ar ļoti labu instrumentu."

Pēc tam uzskatāmu un kolorītu ceļojumu ķīniešu tautas mūzikas instrumentu klāstā un to sintēzē ar džezu piedāvāja jau minētās grupas "Tianchang Band" mūziķi, ieskaitot grupas vadītāju, pianistu Kongu Hongveju, ķīniešu ģitāras jeb ruana spēlētāju Fengu Mantianu un eksotiskās ķīniešu cītaras jeb gudžeņa meistari Lī Rujī.

Vakarā par multikulturālu muzikālo baudījumu Rīgas Kongresu namā parūpējās franču flamenko lēdija Paloma Pradāla, piedāvājot ļoti izjustu un intīmu koncertu kopā ar ģitāristu Sebastjēnu Žino, kurš saspēlējies arī ar mūsu pašu Mariju Naumovu, un Zviedrijas jaunais mūzikas spīdeklis Jona Nilsons, sarīkojot īstenu popdžeza ballīti.

Abi priekšnesumi bija izteikts pretstats, radot plašu vakara muzikālo panorāmu. Paloma sajūsmināja publiku ar savu flamenko grāciju, dziesmām spāņu un franču mēlē, ieskaitot pat Edītes Piafas repertuāru, un akustisku noslēgumu, dziedot bez mikrofona un publikai ritmā sitot plaukstas. Savukārt Jona Nilsons kopā ar pavadošo grupu nodemonstrēja Zviedrijas populārās mūzikas industrijas un ASV producentu (leģendārais Kvinsijs Džonss, kurš savulaik par zvaigzni padarījis pašu Maiklu Džeksonu) kopspēku, nobalansējot starp popmūzikas augstākā ešalona cienīgu hitu šovu un festivālam atbilstošas brīvas improvizācijas priekšnesumu.

Kājās publika tika piecelta ar Jona laikam jau lielāko hitu "Coffee Break", lai gan gana lielā skaitā uz koncertu atbraukušie zviedru fani pieprasīja arī Nilsona populārās grupas "Dirty Loops" hitus. Viņu vēlme, protams, tika apmierināta un koncerts noslēdzās ar dziesmu "Hit Me" un pamatīgu devu imporvizācijas tās izskaņā. Pats Jona nodemonstrēja tā sauktās modernās mūzikas stacijas jeb sintezatora "Korg Kronos" iespējas, apliecinot, ka ir augstākās klases profesionālis, ne tikai vokālajās izpausmēs.

Džeza klubā "Trompete" savukārt muzikāli izsmalcinātu koncertu sniedza Vācijā dzīvojošā latviešu pianiste Agita Rando, piedaloties arī pašmāju mūziķiem Andrim Gruntem un Rinaldam Maksimovam, bet atpūtas parkā "Egle" uzstājās mākslinieki no Ķīnas - "Tianchang Combo", kas ir lielprojekta "Tianchang Band" samazinātais džeza mūzikas sastāvs. Tajā gan iesaistījās arī pāris šā projekta folkmūziķi, tajā skaitā arī ķīniešu ģitāras jeb ruana spēlētājs Fengs Mantians, kurš, pateicoties savām tehniskajām spējām un aktiera dotībām, kļuva par vakara galveno zvaigzni. "Tianchang Combo" veiksmīgi variēja starp Ķīnas tautas mūzikas un izteikta rietumu fanka skanējumu, sajūsminot atpūtas parkā "Egle" sapulcējušos publiku līdz skaļām ovācijām un uz bis noslēdzot savu uzstāšanos ar Herbija Henkoka populāro skaņdarbu "Cantaloupe Island".

"Tianchang Band" pilnais etnodžeza sastāvs festivālā "Rīgas Ritmi" uzstāsies šodien, 6. jūlijā, kad sniegs koncertu Kongresu namā, kur skatītājus priecēs arī viņu tautietis, pianists A Bu. Džeza klubā "Trompete" notiks festivāla lielais jam session kopā ar latviešu dziedātāju Unu Stadi, bet atpūtas parkā "Egle" muzicēs pašmāju funk, indie un blūzroka grupa "The Coco'nuts".

Vairāk informācijas www.rigasritmi.lv.

Līdzīgie raksti