Anda, Andīna

Mākslas akadēmijā atklāj izstādi „Durvis”

Jau trešo reizi Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogi, kuri strādā ar materiālu – tekstilu, stiklu, keramiku, modi, metālu, koku –, veidojuši kopizstādi, kas sarūpēta Mākslas akadēmijas 90 gadu jubilejas gaismā. Izstāde "Durvis" Akadēmijas aulā izstāde būs apskatāma līdz 24. februārim, informē Mākslas akadēmijā.

Izstādes tēma – durvis – savā dziļākajā  būtībā vedina uz filozofisku un simbolisku traktējumu, atklājot radoša mākslinieka domu un jūtu atvērtību. Izvēloties šo tēmu, pedagogi vēlas akcentēt mācību iestādes un sava radošā un pedagoģiskā darba jēgu. Jaunu meklējumu ceļš, personības nozīme, pedagoģiskais godaprāts pret saviem audzēkņiem ir tās durvis, kas paver talantīgiem jauniešiem iespēju turpināt attīstīt un pilnveidot Latvijas perspektīvu nākotnei.

Arī iepriekš rīkotās Mākslas akadēmijas pasniedzēju izstādes bijušas saistītas ar specifiskiem profesionāliem uzdevumiem, un līdz ar diferencētu mākslas veidu līdzāspastāvēšanu tās atklājušas kopīgo un atšķirīgo mākslinieku skatījumā. Izstāde "Lietu Māksla Akadēmijā" (saīsinājumā veido – LMA), kas noritēja 2007. gadā un aizsāka Mākslas akadēmijas pasniedzēju izstāžu tradīciju, fokusējās uz formas un materialitātes pētīšanu. Savukārt izstādē "Radošais kods – krāsa", kas Mākslas akadēmijā bija apskatāma 2010. gadā, uzmanības centrā bija krāsa un tās iespēju postulēšana atšķirīgās tehnikās un materiālos.

"Mākslas akadēmijas pasniedzēju izstāde, kas jau sāk veidoties kā tradīcija, manuprāt, ir stipri atbildīgs notikums. Parasti pasniedzēji ir studentu darbu vērtētāji un kritiķi, bet šajā izstādē galvenie skatītāji, vērtētāji ir mūsu studenti. Dažkārt arī paši kolēģi maz ko zina – kāda ir mūsu radošā pasaule. Pasniedzējam ar darbu šajā izstādē jāapliecina, pirmkārt, studentiem – cik viņš ir radošs, varošs savā materiālā, kurā esam profesionāļi. Radošumu cenšos izpaust formā, materiālā un gaismas eksperimentā. Uzskatu, ka ar to man jānopelna studenta uzticība, ka es viņu mācu. Mums katram ir bijuši dzīvē skolotāji, ar kuriem mēs katrs lepojamies," par savu skatījumu uz izstādi stāsta Metāla dizaina apakšnozares vadītājs Juris Gagainis.

Izstādē piedalās teju trīsdesmit Latvijā atzīti un starptautiski novērtēti mākslinieki: Aleksejs Naumovs, Kristaps Zariņš, Oļegs Tilbergs, Barbara Ābele, Jānis Murovskis, Kristians Brekte, Juris Gagainis, Inguna Audere, Aija Baumane, Elīna Ģibiete, Līga Skariņa, Sandra Utāne, Skaidrīte Leimane, Irisa Blumate, Dace Vītola, Inita Ēmane, Jevgēnija Loginova, Vladimirs Bekmanis, Māra Binde, Inta Amoliņa, Ieva Krūmiņa, Dainis Gudovskis, Vineta Groza, Dainis Lesiņš, Ainārs Rimicāns, Ilze Dūdiņa un Arvīds Endziņš.

Izstāde apskatāma līdz 24. februārim, izņemot 17. februāri, kad Mākslas akadēmijā notiek ikgadējais karnevāls. Ieeja bez maksas.

Izstādes kuratore ir Līga Skariņa, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore.

Jaunākie raksti