Elizabete, Liza, Līze, Betija

Prezentēs grāmatu „Sibīrijas vēstules uz bērza tāss”

Trešdien, 14. decembrī plkst. 16.00 Rīgā, Latvijas Universitātes Mazajā aulā notiks Agritas Ozolas un Ritvara Jansona grāmatas "Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Cilvēks padomju represiju sistēmā. 1941-1956" atvēršana. Grāmatas autori sagatavojuši plašu pētījumu par Sibīrijas vēstuļu uz bērza tāss autoru un adresātu likteņiem vēsturisko notikumu kontekstā, informē Tukuma muzeja sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Ozola.

Grāmatā "Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Cilvēks padomju represiju sistēmā. 1941-1956" ietverti desmit bērza tāss vēstuļu autoru dzīvesstāsti, kas tapuši balstoties uz plašām dokumentu studijām. Katra konkrētā cilvēka personīgā traģēdija atspoguļo arī vispārējas tendences padomju režīma darbībā Latvijā un Lietuvā. Grāmatas autori pievērsušies ne tikai 1941. un 1949. gada deportācijām un politiskajām represijām Staļinisma laikā, bet ieskicējuši arī pretošanās kustību darbību.

Vēstules uz bērza tāss rakstītas Sibīrijā – ieslodzījuma vai spaidu darbu nometnēs un nometinājuma vietās. Tās saviem tuviniekiem sūtījuši represētie Latvijas un arī Lietuvas iedzīvotāji, kas bija arestēti par pretpadomju uzskatiem vai dalību pretošanos kustībā, izsūtīti par piederību zemniecībai, politiskajām partijām, par nevēlēšanos stāties kolhozā. Staļina kulta laikā represēti tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, tai skaitā mazgadīgu bērnu, un nometināti Sibīrijā.

Vēstules uz bērza tāss ir uzskatāmas par retumu. Latvijas muzejos saglabājušās tikai 19 no savulaik vairākiem desmitiem tūkstošu līdzīgām vēstulēm. Vēstules glabājas 7 Latvijas muzejos: Tukuma muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Talsu novada muzejā.

Grāmatu dāvinās Latvijas bibliotēkām, UNESCO asociētajām skolām un septiņiem Latvijas muzejiem, kuru krājumā glabājas Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Grāmatas autori cer, ka pētījums būs labs palīglīdzeklis Latvijas vēstures mācīšanai skolās. Grāmatu izdevis Tukuma muzejs un tā drukāta tipogrāfijā "Dardedze hologrāfija".

14. decembrī, grāmatas atvēršanas dienā, no plkst. 10.00 līdz 18.00, LU vestibilā būs apskatāma arī ceļojoša izstāde "Sibīrijas vēstules uz bērza tāss". Skolu, muzeju un bibliotēku pārstāvji prezentācijas laikā varēs saņemt vienu grāmatas eksemplāru kā dāvinājumu.

Jaunākie raksti