Anda, Andīna

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apskatāma tautas lietišķākas mākslas darbu izstāde

No 28. janvāra līdz 4. martam Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) būs aplūkojama Tautas lietišķās mākslas studijas "Rota" darinājumu izstāde "Atspulgi".

Teju pusgadsimtu pastāvējušās studijas šodienas dalībnieces tajā rādīs savu pēdējo gadu veikumu – gatavojoties Dziesmu un deju svētkiem 2008. gadā, austi dažādu novadu tautas tērpu brunči, veidoti tekstiliju ansambļi un rokdarbi, tostarp ar rožu motīviem, pētīta etnogrāfisko segu nozīme mūsdienu interjerā un veselīga miega veicināšanā.

Latviešu identitāte rakstos un krāsās iemūžināta etnogrāfijā. Tā arvien ir aktuāla, moderna, saistoša arī mūsdienās. Izstādē aplūkojamie darbi nav muzeju kolekciju darbu kopijas, bet tajos spoguļojas senās zināšanas un krāsu, rakstu izjūta, kas aizgūta no agrāko paaudžu darinājumiem.

Izstādes vide veidota Latvijas lauku sētas stilistikā un ataino gadskārtu svētkus. Savus darbus izrādīs arī "Rotas" draugi – Tautas lietišķās mākslas studijas "Vācelīte" un VEF Kultūras pils studijas "Māra" dalībnieki .

Vārdkopa "tautas lietišķā māksla" plašākā lietojumā ienāca padomju laikā, kad amatniecība tās klasiskajā izpratnē bija ar likumu stingri ierobežota. Māksla bija atļauta. Tad kultūras darbinieki šo nosaukumu izmantoja kā "jumtu", zem kura atļāvās darbības, kas saistītas ar tradīciju kopšanu, amatniecību un daiļamatniecību. Jēdzieniskajā interpretācijā akcentu lika uz jaunradi.

Lai padomju okupācijas apstākļos tautas mākslā nepārtrūktu kultūrvēsturiskā pēctecība, 20. gadsimta 50., 60. gadu mijā visā Latvijā veidojās dažādu nozaru tautas mākslas pulciņi. Tautas lietišķās mākslas studijas "Rota" vēsture sākās 1964. gadā, kad to dibināja kā Rīgas 99. namu pārvaldes rokdarbnieču pulciņu. "Rotā" apvienojās audējas, rokdarbnieces, pinēji un rotkaļi. Laika gaitā izveidojās plašs kolektīvs, 1971. gadā Rotai piešķīra Tautas lietišķās mākslas studijas statusu. Ik gadu "Rota" rīko tematiskas izstādes, reizi piecos gados tiek rīkota jubilejas izstāde.

Pašlaik studijā darbojas 38 dažādu profesiju un vecumu dalībnieki. Tajā galvenokārt var apgūt aušanas prasmes un visdažādākās rokdarbu tehnikas. Studijā dalībnieki var iesaistīties pēc divu gadu kursu pabeigšanas. To laikā apgūst aušanas iemaņas, kompozīcijas pamatus, krāsu mācību un dažādas rokdarbu prasmes, bet amata meistarību slīpē daudzu gadu garumā.

Jaunākie raksti