Elizabete, Liza, Līze, Betija

Jūrmalā atklās vērienīgu tekstilmākslas jubilejas izstādi „Tekstils LV”

Jūrmalas pilsētas muzejā ceturtdien, 8. decembrī, tiks atklāta izstāde "Tekstils LV", kas būs veltīta Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas 50 gadu jubilejai. Tajā savus darbus izstādīs 21 latviešu tekstilmākslinieks.

Šī nebūs pirmā Latvijas Tekstilmākslas asociācijas darbu izstāde Jūrmalas muzejā. 2009. gada augustā tur jau norisinājās izstāde "Tekstilmākslas vasara", kurā bija iespējams apskatīt labi zināmo pašmāju un starptautisku atzinību ieguvušo autoru veikumu, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un jauno mākslinieku darbus.

Šogad izstādē ar saviem darbiem piedalīsies Baiba Muzikante, Maija Puncule, Annika Dzērve, Andra Dīriņa, Astra Rubene, Jekaterina Apale, Aija Baumane, Valērija Paukova, Lilita Bauģe, Barbara Ābele, Jānis Bankovičs, Elīna Ģibiete, Elīna Veilande Apine, Ieva Krūmiņa, Skaidrīte Leimane, Arnis Pumpurs, Līva Liniņa, Irisa Blumate, Elīna Vojevoda, Una Dževečka un Maija Začeste.

Izstāde veltīta pusgadsimtu senam notikumam, jo tieši pirms 50 gadiem – 1961. gadā māksliniekam un profesoram Rūdolfam Heimrātam izdevās atvērt tekstilmākslas nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā. Nodaļas dibināšanas pamatnosacījums bija sagatavot māksliniekus tekstilrūpniecības vajadzībām. Tas bija laiks, kad mākslinieku profesionalitātes kritēriji bija pakļauti sociālistiskā reālisma prasībām un modernās mākslas virzieni neietilpa šajā ideoloģijā.

Rūdolfa Heimrāta mākslas redzējums bija absolūti pretējs – apgūtās zināšanas un interese par pasaules mākslas modernajām parādībām ļāva izveidot savu vērtību sistēmu, kuru nespēja ietekmēt tajā laikā akadēmijā valdošais gars. Balstoties uz ārzemju augstskolu pieredzi tika izveidota jauna mācību programma, un lai arī, uzsākot nodaļas darbu, tajā trūka gan materiālu, gan telpu, tomēr šīs nodaļas vienīgajam pedagogam – Rūdolfam Heimrātam, kā arī pirmajiem studentiem bija liela vēlme strādāt un sasniegt jaunas virsotnes tekstilmākslā.

Ar katru gadu tika papildināts pedagogu kolektīvs, ieviestas jaunas tehnoloģijas un izmaiņas mācību programmās. Studentu radītie darbi krasi atšķīrās no iepriekšējās paaudzēs radītajām tekstilijām. Sekoja pirmie izlaidumi, pirmie panākumi izstādēs.

20. gadsimta septiņdesmitajos gados tekstilmāksla sasniedza augstu profesionālo līmeni, izvirzījās starptautiskajā arēnā, kļuva bagāta ar daudzveidīgiem izteiksmes līdzekļiem, formām un, pats galvenais, izcilām personībām – Aiju Baumani, Edīti Pauls-Vīgneri, Rutu Bogustovu, Lilitu Postažu, Pēteri Sidaru, Arvīdu Priedīti un daudziem citiem.

Šo piecdesmit gadu laikā tekstilmākslas nodaļu beiguši gandrīz trīssimt tekstilmākslinieku, kuri veiksmīgi darbojas dažādās mākslas jomās un izpelnījušies atzinību neskaitāmās izstādēs gan Latvijā, gan arī ārzemēs.

Jaunākie raksti