Elizabete, Liza, Līze, Betija

Eiropas Savienības mājā notiks pasākums „Poļu kino nospiedumi Latvijā”

21. novembrī plkst. 18.30 Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvārī 28), turpinot mākslas tikšanās ciklu "Eiropas gadalaiki: rudens un ziema", notiks pasākums "Poļu kino nospiedumi Latvijā", kurā piedalīsies kinozinātniece Inga Pērkone-Redoviča un Latvijas Kultūras akadēmijas Poļu kultūras un valodas centra vadītājs Kšištofs Širšeņs (Krzysztof Szyrszeń).

Laikā, kad Polija ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, pasākuma "Poļu kino nospiedumi Latvijā" ietvaros būs iespēja noklausīties Ingas Pērkones-Redovičas stāstījumu par divām nozīmīgām filmām – poļu režisora Andžeja Vajdas filmu "Pelni un dimants" (1958) un latviešu režisora Rolanda Kalniņa filmu "Akmens un šķembas", kas 1967. gadā uz ekrāniem iznāca ar nosaukumu "Es visu atceros, Ričard!". Abas filmas savulaik parādījās kā drosmīgi mēģinājumi pārskatīt oficiālo staļinisma ideoloģijas noteikto nacionālās vēstures traktējumu. Andžeja Vajdas filma atstāja iespaidu ne tikai uz poļu, bet arī visa Austrumeiropas kino turpmāko attīstību un pavēra ceļu arī  latviešu kinematogrāfistu  centieniem runāt par Latvijas vēstures sāpīgākajām lappusēm. Stāstījumu papildinās arī filmu fragmenti.

Savukārt kinematogrāfistu refleksijas par kino nozīmi vēstures konstruēšanā tiks apskatītas, runājot par  Andžeja Vajdas filmām "Viss pārdošanai" (1968) un "Marmora cilvēks" (1976), kā arī par Herca Franka, Aloiza Brenča un Aleksandra Sažina dokumentālo filmu "Bez leģendām" (1967).

Savu dalību pasākumā solījis arī Latvijas Kultūras akadēmijas Poļu kultūras un valodas centra vadītājs Kšištofs Širšeņs, kurš atklās, par ko poļu kino ir jāpateicas Latvijai un pastāstīs par vairākām jaunām poļu filmām. Kšištofs Širšeņs reformējis līdzšinējo poļu valodas un kultūras apmācības modeli. Ņemot vērā Polijas kultūras institūta trūkumu Rīgā, Poļu kultūras un valodas centrs cenšas pildīt tā lomu Latvijā, organizējot ar poļu kultūru saistītus pasākumus, kino skates, tikšanās ar ievērojamām personībām, kā arī veicina kultūras apmaiņu starp abām valstīm, kultūras sakaru pētniecību un publikāciju tapšanu.

Jāatzīmē, ka līdz 27. novembrim Eiropas Savienības mājā apskatāma arī poļu fotogrāfes Ineses Baturo (Inez Baturo) fotogrāfiju izstāde "Personīgā ainava", ko rīko Polijas Republikas vēstniecība sadarbībā ar biedrību "Epicentrs".

Pasākumi Eiropas Savienības mājā interesentiem pieejami bez maksas. Pasākumu varēs vērot arī interneta tiešraidē www.esmaja.lv.

Jaunākie raksti