Līksma, Bārbala

Galerijas „Romas dārzs” jaunās zāles atklāj ar Jāņa Lauvas gleznu izstādi

No 28. aprīļa mākslas galerijas „Romas dārzs” jaunajās izstāžu zālēs skatāma mākslinieka Jāņa Lauvas (1906 - 1986) gleznu izstāde.

Izstādē eksponētas vairāk kā 40 eļļas gleznas, kas parāda mākslinieka daiļradi četrdesmit gadu ilgā laika posmā. Kolekcijā ir mākslinieka darbi sākot no 1948. gada līdz astoņdesmito gadu vidum. Liela daļa izstādē ekponēto darbu rāda J. Lauvas gleznotos zirgus. Mākslinieks zināms kā virtuozs zirgu gleznotājs, ko pats arī esot apliecinājis, sakot, ka savu glezniecību nevar iedomāties bez zirgiem Zirgus viņš attēlojis gan darba procesā līdzās cilvēkiem, gan atpūtā dažādos gadalaikos, izceļot to dabisko skaistumu un varenumu.

Viņa radošajā mantojumā ir arī interesantas figurālas kompozīcijas, kurās spilgti jūtama laikmeta garša un sajūta. Mākslinieks reālistikā stilā attēlojis cilvēku dzīvi un darbu. J. Lauva gleznās iemūžinājis arī vēsturiski interesantus sižetus kā koku pludināšanu pie Ventas rumbas, sāls kraušanu Liepājas ostā, siltumtrases būvi Liepājā. Tāpat izstādē eksponētas J. Lauvas gleznotās dabas ainavas un marīnas.

Jānis Lauva dzimis 1906. gada 4. decembrī Skrundā, muižas kalēja divpadsmit bērnu ģimenē. Izglītības ceļu sācis Skrundas pamatskolā, vidusskolu beidzis mācoties neklātienē. Zīmēšanas un glezniecības pamatus ieguvis mākslinieka Kārļa Miesnieka studijā. 1927. gadā Jānis Lauva uzsāk studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, 1934. gadā absolvējis Figurālās glezniecības meistardarbnīcu ar diplomdarbu „Uz darbu” profesora Ģederta Eliasa vadībā.

No 1936. gada piedalījās dažādās izstādēs, kurās rādījis gleznas ar lauku dzīves ainām. Žurnālā “Atpūtā” trīsdesmitajos gados publicētas Jāņa Lauvas gleznu reprodukcijas, kurās mākslinieks attēlojis zemnieku darba dzīvi un viņa pacietīgo palīgus - zirgus.

No 1938. gada J. Lauva strādājis par zīmēšanas skolotāju Skrundā. Otrā pasaules kara laikā J. Lauva ir mobilizēts Latviešu leģionā, bet pēc kara viņš tiek nosūtīts uz filtrācijas nometni Krievijā.

Atgriezies Latvijā,1945. gadā mākslinieks pārcēlās uz Kuldīgu, lai mācītu zīmēšanu un gleznošanu daiļamatniecības skolā. 1948. gadā. apprecējās ar kolēģi – ādas mākslinieciskās apstrādes meistari mākslinieci Helēnu Lauvu

1952. gadā mākslinieks pārceļas uz Liepāju un uzsāk darbu Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā, kur strādā līdz 1968. gadam.

Personālizstādes bijušas Liepājā, Rīgā, Skrundā, Aizputē, Kuldīgā. Vairākas kopizstādes ar māklsiniekiem Kārli Lejnieku un Matīsu Zavicki. 1959. gadā uzņemts Mākslinieku savienībā.

Mūža nogalē Lauva kopā ar sievu atgriezās dzimtajā pusē Skrundā. Miris 1986 .gada 25. jūlijā, apbedīts Skrundas kapos.

Izstāde galerijā „Romas dārzs” skatāma līdz 26.jūnijam. Ar šo izstādi turpinās galerijas kolekcijas izrādīšana gan liepājniekiem, gan pilsētas viesiem. Šobrīd galerijā apskatāma arī mākslinieka Valtera Uztiča gleznu izstāde, Edgara Vintera akvareļu un eļļas gleznu iztāde. Ieejas maksa izstādē ir 2,50 eiro, studentiem, pensionāriem, invalīdiem 1,00 eiro, bērniem un skolēniem izstāžu apskate ir bez maksas.

Jaunākie raksti